Kort vecka…

20140528-151613.jpg

 

Denna vecka har varit en kort vecka. Vi har fortsatt jobba med upptäckarna, nu håller vi på med den engelska radiointervjun samt att bygga tittskåp där vi ska redovisa en teknisk utveckling av en ”nyttig” uppfinning!

Vi har också pratat en del om vår klassresa. Eftersom pengarna inte räcker så långt har ytterligare förslag kommit upp, att vi sparar till 6:an och då bjuder in de elever som har flyttat… Ett annat förslag var att gå ut och äta för pengarna…
Vi beslöt, i demokratisk anda, att rösta om detta. Tyvärr har några elever varit sjuka denna vecka och kommer att få ”eftertidsrösta” på måndag. Sen kommer besked om hur vi ska göra!

Det händer en del dessa sista dagar. En hel del aktiviteter finns inplanerade, se markerade dagar i kalendern!

 

 

 

Det här inlägget postades i Engelska, Info hem, SO, Teknik, Upptäckarna. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.