Lekplatsfysik…

 

Idag har vi stiftat bekantskap med Isaac Newton och hans upptäckter kring mekanik, hur föremål rör sig och påverkar varandra och krafter, gravitation. Vi gjorde en del försök och använde då lekplatsens redskap till att undersöka, gravitation med fritt fall, hur och när massan och material påverkar tid för rörelse och friktion i rutschkanan, och rörelse i gungorna. Dessutom mätte vi tyngden i N, med hjälp av en dynamometer och jämförde med massan, som mättes med våg i g.

Här kan ni se dagen GOTD Isaac Newton

IMG_1907.JPG

IMG_1905.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1886.JPGIMG_1888.JPG

IMG_1890.JPG

IMG_1891.JPG

IMG_1900.JPG

 

IMG_1911.JPG

IMG_1910.JPG

IMG_1884.JPG

Det här inlägget postades i Grej Of The Day, NO. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.