Välkomna tillbaka!!

första dagen efter sportlov

Idag firar vi, Skola igen! Nu är vi i full gång efter lovet! Sannolikhet, läsning och träning av geografiska begrepp.

På onsdag ska eleverna ha koll på en del begrepp från vårt geografitema,  begreppen kan ni hitta här på vår blogg. Idag har alla haft möjlighet att träna, men alla måste lägga lite tid hemma på dessa olika begrepp.

Dessa begrepp vill vi att ni ska kunna Begreppslig förmåga (2)

Idag har vi startat upp med läsning av skönlitteratur, alla kommer att få läsa utvald barn- och ungdomslitteratur. Med just bokens hjälp ska vi få hjälp att förstå människor, händelser både i nu och historiskt, både i din närmiljö, ute i verkliga eller fantasy världen.

(exempel på ett par av våra titlar)

kim kimpojken i randig pyjamasblåögdeldens hemlighet

Det här inlägget postades i Info hem, SO, Svenska. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.