Fredags-NO

Idag har det handlat om lösningar på NOn.
Första uppdraget handlade om att skilja salt från sand. Många förslag testades innan uppdraget var löst 🙂 .
Sedan utgick vi från våra saltlösningar och tillsatte mer salt medan vi värmde lösningen och dessutom rörde om. De flesta salter löser sig bättre i varmt vatten. Det beror på att vattenmolekylerna rör sig mer när det är varmt. Salter löser sig också bättre när man rör. Det finns en gräns för hur mycket salt man kan lösa i vatten. När den gränsen är uppnådd, då man inte kan lösa mer salt, säger man att lösningen är mättad.
Den mättade lösningen har nu hällts i bägare med mörkt papper i botten för vidare undersökning nästa vecka…

sand

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

mättadlösn

 

Det här inlägget postades i NO. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.