Geografi/religion

Nu har vi rundat av geografin och alla (men några undantag) hade deadline i fredags 23.59 för inlämning av sin faktatext med analys. Min förhoppning är att alla ska få en skriftlig feedback (från matrisen) och tips på vad man kan tänka på för att utvecklas framåt, inom de närmsta 2-3 veckorna. Denna feedback kommer eleverna få längst ner i sitt dokument, som vanligt!

Under vecka 17 börjar vi med religion. Jag bifogar planering och matris till läsårets sista arbetsområde. Världsreligionerna PPMatris Religion

Under första veckan är målet att alla ska veta de fem världsreligionerna, religionernas utbredning i världen, religionerna symboler och religionerna tidslinje. Vi kommer även att starta med de österländska religionerna.

//Paulin

 

Det här inlägget postades i Info hem, Religion. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.