Nya studie- och yrkesvägledaren

Hej!

Jag heter Emma Espersson och är den nya studie- och yrkesvägledaren på Emanuelskolan, efter Per Hagelin. Jag är på skolan tisdagar och torsdagar och kan nås övrig tid per mail eller telefon.
I mina arbetsuppgifter ingår bland annat att informera kring gymnasievalet och att ha enskilda vägledningssamtal med eleverna. Vägledningssamtalen kan handla om exempelvis motivation, gymnasievalet, yrke och arbetsliv och så vidare och utgår från elevens intressen, förutsättningar och framtidstankar. Jag ingår även i skolans elevhälsoteam och är delaktig i elevvårdsarbetet på skolan.

Skulle ni vårdnadshavare önska att vara med på ett vägledningssamtal så går det att ordna.

Med vänlig hälsning, Emma Espersson

Telnr. 073-424 29 26
Epost emma.espersson@sjobo.se

Det här inlägget postades i Info hem. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.