Matematik: Vi räknar med procent

Just nu arbetar vi med procenträkning i matematiken. Veckan efter sportlovet ägnar vi de första två lektionerna åt repetition och därefter är det kunskapstest torsdag den 1/3.

Därefter kommer vi att arbeta med sannolikhet, vilket bland annat bygger på bråk och procent.

Här är en länk till planeringen där man som förälder/vårdnadshavare kan följa med i veckoplaneringen: Planering – Procent och sannolikhet

Följ gärna med i planeringen och stötta era barn så att de kommer ihåg att titta på filmklippen inför varje genomgång. Filmklippen går igenom samma sak som gås igenom på lektionerna och gör det betydligt lättare att hänga med. De kan även tittas på som repetition efter genomgång. Filmklipp och efterföljande självtest tar inte mer än ca 10 minuter och är en väldigt god investering av tiden.

//Robin

Det här inlägget postades i Info hem. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.