Info från ICA

Till Vårdnadshavare och ungdomar i Sjöbo tätort.

Sedan en tid tillbaka så har snatterier och förstörelse i vår ICA Kvantum butik ökat. Tyvärr så ser vi att det i huvudsak är våra ungdomar på skolorna i Sjöbo tätort som är vållande till detta.  Ungdomarna är dessutom väldigt otrevliga mot våra säljare i butiken och för även oväsen vilket stör våra andra kunder som är i butiken och handlar.

Tillsammans med skolor och polis har vi nu startat ett samarbete för att få stopp på detta. Det handlar om arbetsmiljö för vår personal, övriga kunders trivsel att i lugn och ro handla samt om de kostnader detta orsakar vår butik.

Vi har satt upp skyltar om att man ska lämna sina väskor/ryggsäckar innan man går in i butiken för att undvika misstanke. Vi hänvisar då till de skåp vid ingången alternativt till våra säljare som sitter i kassorna. Vi kommer också att polisanmäla samtliga brott.

Vi ber Er nu om hjälp att informera era ungdomar om vad detta medför för konsekvenser.

Vi hoppas på, tillsammans med Er, att få rätsida på dessa problem och naturligtvis är alla välkomna att handla i vår butik under de krav normen säger.

 

Tack på förhand!

Gert Persson & Linda Jeppsson

Det här inlägget postades i Info hem. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.